دکتر زهرا سعادتی

متخصص جراحی عمومی


لیزر هموروئید

سایت جامع هموروئید

لیزر هموروئید

لیزر هموروئید ۲ نوع است:
۱-لیزر کم توان یا لیزر مادون قرمز برای لیزر درمانی هموروئید ترومبوزه طی ۲۴ ساعت اولیه بروز علائم
۲-لیزر پرتوان یا لیزر دی اکسید کربن جهت عمل جراحی هموروئید بدون عود و عوارض

لیزر درمانی هموروئید با لیزر کم توان
این روش معمولا برای درمان هموروئید ترومبوزه بسیار کارآمد است زیرا لیزر هموروئید توسط گلبول های قرمز بسیار قابل جذب است و بدین روش خونی که در پاکه هموروئید گیر افتاده با سرعت بیشتری جذب می شود و التهاب و درد هموروئید از بین می رود. درد هموروئید ترومبوزه که مثل تیر کشیدن است به سرعت تسکین میابد. لیزر درمانی هموروئید روشی سرپایی است و برای کسانی که از عمل جراحی می ترسند روشی امن و راحت است. بدون کوچکترین جراحت یا خونریزی. بیمار بعد از لیزر هموروئید با این نوع لیزر (مادون قرمز یا کم توان) مرخص می شود و می تواند به کارهای روزمره خود برسد. اما بهترین روش برای درمان همورئید در شرایط اورژانسی و در ساعات اولیه بروز درد لیزر پرتوان است که توضیح می دهیم

لیزر درمانی بواسیر

لیزر هموروئید با لیزر پرتوان دی اکسید کربن- co2
با این نوع لیزر تمام انواع هموروئید را می توان درمان نمود. این لیزر پر توان بوده و با کمک آن می توان پاکه هموروئید را بطور کامل برداشت (هموروئید اکتومی) . در واقع لیزر پرتوان بدون خونریزی و بدون این که آسیبی به بافت هموروئید و اطراف آن بزند, این بیماری را بطور کامل درمان می کند. لیزر هموروئید با لیزر پرتوان یا دی اکسیدکربن در روش هموروئید اکتومی استفاده می شود. روش لیزر هموروئید اکتومی معمولا برای انواع هموروئید خارجی استفاده می شود زیرا با برداشتن پاکه هموروئید بیمار احساس بهتری نسبت به ظاهر ناحیه مقعد خود خواهد داشت و زائده بد شکلی بعد از لیزر پرتوان به جا نمی ماند. بر خلاف جراحی باز و سنتی جای بخیه یا سوختگی به جا نمی گذارد. توجه کنید این روش با درمان هموروئید با کوتر بسیار متفاوت است و مشکلات کوتر را ندارد.
در ادامه مزیت لیزر را نسبت به دیگر روش ها توضیح می دهیم

۱۰ مزیت لیزر هموروئید نسبت به جراحی سنتی
۱-لیزر در هنگام برش و برداشتن پاکه هموروئید انتهای عصب بریده شده را ترمیم می کند و در نتیجه بیمار بعد از عمل درد نداشته یا درد بسیار کمی دارد
۲-لیزر عروق کوچک بریده شده در هنگام عمل هموروئید را ترمیم می کند و در نتیجه خون ریزی هنگام عمل کاهش می یابد-
۳-لیزر عروق لنفاوی باز شده هنگام عمل هموروئید را ترمیم می کند و در نتیجه ورم بعد از عمل کاهش می یابد، این نکته بسیار ارزشمند است زیرا یکی از مشکلات عمل هموروئید ورم بعد از عمل است و جای زخم و اسکاری بعد از لیزر باقی نمی گذارد.
۴-لیزر هموروئید سرپایی و بدون بیهوشی قابل انجام است
۵-بیمار فقط شب اول استراحت می کند و نیاز به استراحت بیش تر ندارد.
۶-بیمار بازگشت سریع تر به محیط کار و زندگی طبیعی خود دارد
۷-با لیزر می توان تمام انواع هموروئید و حتی شقاق و فیستول را هم زمان درمان نمود
۸-لیزر محیط عمل را استریل کرده و باعث کاهش عفونت محل عمل می شود. قابل ذکر است به همین علت انتقال بیماری های ویروسی از جمله هپاتیت و ایدز به صفر می رسد.
۹-لیزر هنگام عمل به بافت اطراف صدمه نمی زند و مانند کوتر باعث نکروز نمی شود به همین علت درد بعد از عمل کاهش داشته و به اسفنکتر مقعد آسیبی وارد نمی شود. این مزیت لیزر باعث کاهشعارضه بی اختیاری مقعد می شود.
۱۰-بعد از لیزر نیازی به بخیه و یا استفاده از فیتیله نیست.

مقایسه ی جراحی بیماران مبتلا به هموروئید به روش جراحی معمولی با روش co2جراحی با لیزر دی اکسید کربن
طی یک مقاله ی خارجی که در انتها آمده است بیماران مبتلا به هموروئید را به دو گروه تقسیم و عمل شدند. ۵۱۲ نفر به روش عمل جراحی هموروئید باز و ۵۱۲ نفر با لیزر پرتوان تحت درمان بیماری هموروئید قرار گرفتند از نظرمدت زمان عمل ،مدت زمان بستری ،زمان ترمیم و عوارض بعد از عمل بررسی شدند:

در گروهی که هموروئید آن ها با لیزر عمل شد نتایج شامل :
زمان عمل هموروئید ۲۰-۱۰ دقیقه بطور متوسط ۱۳ دقیقه
مدت بستری ۱۲-۴ ساعت بطور متوسط ۱۰ ساعت
نیمی از بیماران اصلا درد بعد از عمل نداشته و ۵۰٪ بقیه که درد داشتند با مسکن سادهبهبود یافتند
خون ریزی از محل عمل هموروئید کم تر از ۱٪ بیماران
تنگی مقعد در ۳.۳٪ از بیماران
عفونت در ۰.۵٪ بیماران

گروهی که به روش جراحی معمولی عمل شدند :
مدت زمان عمل ۲۵-۱۵ و بطور متوسط ۱۹ دقیقه
مدت بستری ۴۸-۲۴ و متوسط ۲۸ ساعت
همه ی بیماران بعد از عمل درد داشتند و برای تسکین درد مسکن های قوی و مخدر لازم شد
خون ریزی ٪۴.۸
عفونت ٪۷
تنگی ٪۴
نتیجه این تحقیق نشان می دهد که لیزر در کاهش درد بعد از عمل هموروئید بسیار موثر است و حتی نیمی از بیماران اصلا درد ندارند این بسیار ارزشمند است زیرا درد بعد از عمل هموروئید یکی از بزرگ ترین دغدغه های بیماران است. عوارض دیگر نیز با لیزر کاهش یافته است
مقالات ایرانی و خارجی زیادی در زمینه مقایسه روش لیزر هموروئید با روش های دیگر مثل رابربند و جراحی بسته و ... منتشر شده و تمامی این مقالات تنها ایرادی که به لیزر وارد کرده اند هزینه بیشتر لیزر است که در مقایسه با فوایدی که دارد به صرفه بیمار است. بیمارانی که با لیزر درمان شدند طی یک الی ۱۰ سال تحت نظر محققین بودند در افرادی که لیزر هموروئید شده بودند درد بسیار کمتری نسبت به افرادی که با روش های دیگر درمان شده بودند داشتند و زندگی با کیفیت تری بعد از لیزر هموروئید داشتند. مسلما بهبود سریعتر زخم ها و خونریزی بسیار بسیار کمتر بعد از لیزر منجر می شود طول درمان بسیار کوتاه تر و احتمال عود را تقریبا به صفر برساند.

روش ترکیبی لیزر کم توان و پر توان برای درمان هموروئید خارجی و داخلی
در بیمارانی که روش لیزر کم توان به تنهایی جواب نمی دهد از این روش استفاده می شود. اما چرا فقط از لیزر پرتوان استفاده نمی کنیم؟ زیرا با لیزر پرتوان پاکه های هموروئید را برمی داریم و در برخی موارد بهتر است تمامی پاکه های هموروئید برداشته نشود زیرا این پاکه ها به عمل دفع کمک می کنند. در مواردی که شخص مبتلا به هموروئید داخلی و خارجی است از این روش ترکیبی لیزر پرتوان و کم توان می توان همزمان استفاده کرد.

طول درمان هموروئید با لیزر
در روش عمل جراحی هموروئید با لیزر بعد از عمل بستگی به پاکه ها و این که هموروئید با دیگر بیماری ها مثل شقاق یا فیستول و آبسه باشد متغییر است اما برای ۱ پاکه هموروئید طول درمان ۲ تا ۳ روز را برای روش عمل جراحی با لیزر در نظر می گیریم. در صورتی که در روش جراحی هموروئید بدون لیزر طول درمان حداقل بین ۲ تا ۳ ماه خواهد بود و در طول این مدت بیمار خونریزی و درد بیشتری نیز تجربه می کند

قبل و بعد لیزر هموروئید

همانطور که در تصویر زیر می بینید هموروئید ترومبوزه با لیزر کم توان IRC درمان شده و هیچ گونه عوارض و یا جای زخم و جراحتی به جا نگذاشته زیرا این روش از تاباندن اشعه لیزر به ناحیه سود می برد و جراحی باز و یا برشی در ناحیه ایجاد نمی شود در ضمن بیمار در طول تابادن لیزر دردی احساس نمی کند.

قبل و بعد هموروئید ترومبوزه

در تصویر بالا هموروئید ترومبوزه را بعد از لیزر کم توان می بینید

لیزر هموروئید-لیزر بواسیر
منبع این مقاله
A1-kindy col med J
آیا بیمه ها هزینه لیزر هموروئید را قبول می کنند؟
بیمه تامین اجتماعی هزینه لیزر هموروئید در مراکز غیر تامین اجتماعی را تقبل نمی کند اما برخی بیمه های تکمیلی درصدی از این هزینه را پرداخت می کنند. بهترین راه این است که از شرکت بیمه ای که با آن قرارداد دارید بپرسید و از مفاد قرارداد خود با بیمه مطلع شوید.

آیا بیماری های دیگر را می توان با لیزر هموروئید همزمان درمان کرد؟
معمولا افرادی که دیر به پزشک مراجعه می کنند بیماری هموروئید شقاق یا آبسه و فیستول را هم زمان مبتلا هستند به خصوص افرادی که به کیست مویی مبتلا هستند مبتلا به فیستول هم هستند با لیزر می توان تمام این بیماری ها را در یک جلسه و همزمان با هم درمان کرد

طول عمل جراحی هموروئید با لیزر
جراحی هموروئید با لیزر معمولا ۱۵ دقیقه تا ۳۰ دقیقه طول می کشد و بعد از این که جراحی با لیزر تمام شد ۳۰ دقیقه بعد بیمار معاینه و سپس مرخص می شود.

آیا درمان هموروئید با لیزر عود یا عوارضی دارد؟
اگر لیزر به موقع و به جا در درمان هموروئید یا بواسیر استفاده شود عود یا عوارض نخواهد داشت برای مثال اگر از بروز درد هموروئید ترومبوزه ۲۴ ساعت بیشتر نمی گذرد می توان از لیزر کم توان مادون قرمز برای درمان استفاده کرد و از این نوع لیزر به موقع سود برد.

هزینه درمان هموروئید
قیمت لیزر هموروئید

برای دریافت دارو و ویزیت اولیه بیمار یک بار هزینه ویزیت متخصص جراحی را پرداخت می کند و در صورتی که نیاز به جراحی با لیزر و یا لیزر درمانی هموروئید داشته باشد از ۱ میلیون تومان به بالا هزینه درمان با لیزر می شود.
لطفا برای دریافت اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین و جدیدترین روش درمان هموروئید و هزینه های مربوط به درمان هموروئید با مطب تماس بگیرید

آیا لیزر هموروئید درد دارد؟
نسبت به جراحی سنتی و باز می توان گفت دردی ندارد و اگر بدن حساسی دارید و نسبت به درد واکنش زیادی دارید این درد با مسکن قابل کنترل است و جای نگرانی ندارد تنها استثنا در مورد افراد مسن و ضعیف و افرادی که با وضعیت بسیار حاد مراجعه می کنند است که با نظر پزشک این افراد تحت بیهوشی لیزر هموروئید می شوند در غیر این صورت لیزر به طور سرپایی بدون بستری انجام می شود

باز هم به این صفحه سر بزنید مطالب جدیدی به آن اضافه خواهد شد


نظرات کاربران درباره این مطلب :

حسن عبدی [ 1395-12-02 ]
میشه بیشتر راجع به روش ترکیبی مطلب بزارید ؟ ممنونم

سارا [ 1395-11-11 ]
درمان هموروئید با لیزر خیلی خوب و موثر است. مرسی از مطالب کاملتون

مینا کریمی [ 1395-11-11 ]
خیلی عالی بود

امین حسین پور [ 1395-11-11 ]
بسیار مفید بود ممنون ای کاش بیشتر می نوشتید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مراقبت بعد عمل همورئیدگالری عکسهموروئید چیست و همه چیز دهموروئید ترومبوزههموروئید خارجیهموروئید داخلیهموروئید در بچه هاهموروئید در بارداریهشدار هموروئید و شقاق هنکیست مویی چیست ؟آبسه مقعدالتهاب روده تشخیص و انواانواع روش درمان هموروئیداگر فیستول درمان نشودتشخیص هموروئیدتعریف هموروئید چیست؟جراحی هموروئیدخونریزی مقعدیخونریزی گوارشیخارش مقعدده مزیت لیزر در درمان بیمده نکته طلایی برای درمان درمان فیستول مقعد با لیزدرمان هموروئید با فوتوکودرمان هموروئید بدون جراحدرمان خانگی هموروئیدسه روش تمرین کگل برای درمشقاق چیستفیستول مقعد چیست ؟علائم هموروئیدلیزر هموروئیدعمل جراحی شقاقلیزر هموروئید در تهرانلیزر کیست موییصفحه اصلیلیزر درمانی هموروئید یا سوالات پزشکیلیزر شقاق مقعدپیام های کاربران